• SCKiS04.jpg
  • scksic_01.jpg
  • SCKiS06.JPG
  • wslimer.jpg
  • SCKiS05.JPG
  • SCKiS02.jpg

Szlak rowerowy wokół gminy Strawczyn (żółty)

Żółty szlak rowerowy wokół gminy StrawczynZnakomitą opcją zwiedzania najciekawszych miejsc na terenie gminy Strawczyn jest wycieczka rowerowa. Wszystkim sympatykom tej formy aktywności polecamy żółty szlak rowerowy.

Wycieczkę radzimy rozpocząć na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynku. Stąd za czarnymi znaczkami łącznika szlaku rowerowego udajemy się nad zalew w Strawczynie. Blisko 10-hektarowy zbiornik to znakomite miejsce na letni wypoczynek. Mijając zalew dojeżdżamy do drogi Niedźwiedź – Strawczyn, w którą skręcamy w lewo (w kierunku Strawczyna). Po ok. kilometrze wjeżdżamy na właściwy szlak żółty. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 748 szlak prowadzi prosto – w kierunku Promnika, ale warto tu skręcić w prawo i za czarnymi znaczkami łącznika dojechać, po ok. 400 m, do miejsca narodzin Stefana Żeromskiego. Jadąc od krzyżówki w Strawczynie prosto mijamy po prawej stronie kościół parafialny z XVII w. pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w którym ochrzczony został mały Stefan. Asfaltowymi drogami docieramy do Promnika, mijamy staw, miejsce na odpoczynek i udajemy się w kierunku Chełmiec. Po drodze nasza trasy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. W Chełmcach dojeżdżamy do wzgórza, na którym wznosi się kościół pw. św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja. Wzgórze to znakomite miejsce widokowe – rozciąga się stąd piękna panorama. Podążając dalej za znaczkami szlaku po raz drugi przecinamy drogę wojewódzką nr 748 i – rozdzielając się ze szlakiem Green Velo – docieramy do Oblęgorka. Warto zatrzymać się tu na dłuższą chwilę, zwiedzić pałacyk (dar dla pisarza od narodu polskiego) oraz przylegający do niego park. Następnie zjeżdżamy w dół aleją lipową, na końcu której skręcamy w prawo i kierujemy się w stronę Oblęgora. Przy źródełku czeka na nas kolejne miejsce, gdzie wygodnie można odpocząć. Jadąc dalej, w kierunku wsi Niedźwiedź, warto skręcić w prawo za znaczkami czarnego łącznika szlaku rowerowego i po ok. kilometrowym, stromym podjeździe rozkoszować się widokiem na Padół Strawczyński, okalany wzgórzami wchodzącymi w skład Gór Świętokrzyskich. Przy platformie również można wygodnie wypocząć: jest tu miejsce na ognisko oraz wiata z ławkami i stołami.

Jadąc w stronę wsi Hucisko dojeżdżamy do lasu. Tu mniej wytrawni rowerzyści mogą za czarnymi znaczkami łącznika wrócić do Centrum Sportowo-Rekreacyjnego OLIMPIC w Strawczynku. Turyści lubiący przejazdy „terenowe” podążając za znaczkami żółtego szlaku zagłębiają się w las na zboczach Góry Siniewskiej. Krótki przejazd po lesie doprowadzi nas do Huciska, a dalej do podnóża Góry Perzowej. Stąd na szczyt oraz do wykutej w skale kapliczki św. Rozalii prowadzi ścieżka, ale polecamy ją tylko wytrawnym rowerzystom. Szlak żółty prowadzi leśną drogą wzdłuż podnóża góry. Po wyjeździe z lasu skręcamy w lewo w szutrową drogę wśród zabudowań i docieramy do asfaltu we wsi Kuźniaki. Znajdują się tu ruiny wielkiego pieca z XVIII w. Z Kuźniaków asfaltem dojeżdżamy do Rudy Strawczyńskiej, a następnie znów wjeżdżamy w las. Po przejechaniu ponad 3 km znów znajdujemy się w Strawczynie. Stąd łatwo możemy wrócić (za czarnymi znaczkami łącznika) na Centrum OLIMPIC w Strawczynku.

Pełna pętla żółtego szlaku rowerowego wokół gminy Strawczyn to ponad 30 km. Jej południowo-wschodnia część, przebiegająca przez Strawczyn, Promnik, Chełmce, Oblęgorek, Oblęgór i Niedźwiedź, to dość łatwa trasa po asfaltowych drogach o bardzo małym natężeniu ruchu. Znakomicie nadaje się na rodzinne wycieczki, nie sprawi kłopotu dzieciom, ani osobom o słabej kondycji fizycznej. Część północno-zachodnia to w dużej mierze trasa przebiegająca przez las, po drogach gruntowych i szutrowych – polecana bardziej doświadczonym rowerzystom.

Podmiotem odpowiedzialnym za żółty szlak rowerowy wokół gminy Strawczyn jest Samorządowe Centrum Kultury i Sportu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości na trasie szlaku lub braków w oznakowaniu prosimy o kontakt pod nr tel. 41 333 57 97 lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Samorządowe Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa

Strawczynek, ul. Turystyczna 6; 26-067 Strawczyn

NIP: 959-204-39-46

 41 303 86 35

 kultura@strawczyn.pl

Free Joomla! templates by AgeThemes